Piknikas - pats geriausias poilsis

Kaip pasiruošti piknukų sezonui, kokios pagrindinės gero ir smagaus pikniko taisyklės ir be ko piknikas nebus gera iškyla. Atsakymai į žurnalistės klausimus 

 Piknikai, arba tiesiog pietūs parke, labai populiarūs rytų pasaulyje – atsinešami net arbatiniai, troškintuvai, susirenka visa šeima ar giminė. Kuo geriau piknikas, negu už šventė už stalo?
Vasarą piknikas visad turi daugiau privalumų nei puota viduje. Lietuvoj vasara tokia trumpa, kad kiekvieną dieną norisi pusryčiauti, pietauti, vakarieniauti ir naktipiečiauti lauke ? Galbūt todėl žmonės renkasi turėti vasarnamį, soda ar bent balkoną. Retas lietuvis neturi stalelio savo sode, prie kurio galėtų išgerti bent kavos ar arbatos, jei jau dėl gyvenimo tempo nepavyksta pietauti namuose. O savaitgaliai mūsuose kupini skaniausių laužo patiekalų kvapų, žmonių juoko, vaikų klegesio. Populiarėja ne tik paprasti laužo patiekalai, bet ir įmantriausios kepsninės, kuriose virtuoziškai gaminami skaniausi patiekalai. Jei kalbame apie šventes – tai vasarą švenčiantys visada paieškos vietos, kuri būtų su gražiu kraštovaizdžiu, patogia erdve, natūraliais šešėliais ir pavėsiais. Negalima kalbėti už visus žmones, tačiau net didžiausi “šaligatviniai” žmonės bent dienai mielai pasirenka buvimą ant žolės… Ko gero, dar vienas indikatorius būtų kavinės – dabar laimi tos, kurios turi staliukus lauke, nes žmonės nori vasarą būti lauke – tai bene pagrindinė priežastis ir veiksnys, kodėl piknikai ir šventės lauke yra labiau pageidaujami ir malonesni.

 Ko reikia geram piknikui?
Geram piknikui, kaip ir gerai šventei reikia įvairių dalykų, tačiau svarbiausia - kokius lūkesčius turi žmogus, kuris tą pikniką organizuoja ar žmonės, kuriems tas piknikas organizuojamas. Pagrindinis dalykas, ko reikia piknikui – tai gamta. Ir jau nuo šventės reikšmės, dydžio, progos priklauso, kaip kas pikniką supranta. Vieniems tai būtinai rūmų sodo stiliaus puota, kitiems gal užtenka sekminių, kai parugėn nusinešamas krepšelis su sūriu. Jei kalbėtume apie piknikus, kuriuos suprantame kaip draugų susitikimą, šeimos savaitgalius ar poilsį – tai tokiam piknikui reikia labai nedaug. Noro piknikauti, mėgstamų gėrimų ir užkandžių, malonios vietos, kuri visiems patiktų ir atitiktų laisvalaikio leidimo pomėgius. Kartais piknikas gali būt tik priedas prie mėgstamos veiklos. Tarkim, jei šeimos vyriškoji pusė labia mėgsta žvejybą, o moteriškoji pusė labiau linkusi skaityti knyga- tai piknikas bus prie ežero ? O jei šeima yra mišku besižavintys vaikštinėtojai – tai, suprantama, kad jų piknikų vietą – miškas. Na, o jei šeimyna mėgsta stalo žaidimus su draugais savo kieme- tai visas piknikas ir lieka kieme. Tada dalykai, kurie naudingi piknikui gali labai išsiplėsti, o kai iškyla persikelia toliau – apsiribojama tais daiktais, kurie telpa ant dviračio tvirtinamam krepšy ar automobilyje – vėl gi viskas priklauso nuo to, kaip ir kur keliaujama ? Pagrindinis dalykas – koks nors tvirtas patiesalas. Tai gali būti neperšlampamas paklotas arba storesnis lovos užtiesalas, pledas, medvilninė dygsniuota antklodė, gal net staltiesės užtektų. Svarbu, kad maistas, kurį susidėliosime būtų gerai matomas, ir jei į jį imtų kėsintis gamtos gyventojai – spėtume pamatyti. Labai patogu turėti storas kėdžių pagalves su rankenomis – jas gali neštis kiekvienas iškylautojas. Labai svarbu pasiimti vandens, muilo ir rankšluostėlį bei būtinai - šiukšlių maišų, kad nė viena šiukšlelė neliktų miške, pievoj ar pajūry…
Pikniko atributas – talpus krepšys, kuriame patogu ir saugu neštis indus. Anksčiau buvo tarsi nerašyta taisyklė, kad į gamtą imame vienkartinius indus – bet aš manau, kad tai atgyveno. Jei iškylauja šeima ar nedidelis būrelis draugų – visada bus maloniau gerti vyną iš stiklinių taurių, sultis iš gražios stiklinės nei iš vienkartinių… Gražūs indai suteiks daug daugiau džiaugsmo, nei vienkartiniai. Pikniko maistas dažniausiai “patogus” – lengvai patiekiamas, paprastai valgomas, tad indai reikalingi labiau dėl jaukumo ir estetikos. Staltiesė ir medvilninės servetėlės pakylės iškylą iki tobulo lygio ?
Ar geriau, kai pikniką organizuoja vienas žmogus, ar patogiau „suneštinis“ variantas?
Į šį klausimą irgi nėra vieno “teisingo” atsakymo. Viskas priklauso nuo kompanijos. Yra žmonių, kurie labai mėgsta viską organizuoti, ruošti, rūpintis, stebinti ir taip pradžiuginti susirinkusiuosius. Jei jo svečiai tai priima kaip normą ir džiaugiasi bei vertina pastangas- tai tikrai nereikia per jėgą siūlytis kažką padaryti ? Jei kompanijoje susirinkę tokie žmonės, kuriems smagu dalintis darbais ir visi yra pusėtini organizatoriai - tada belieka tik apsitarti, kas ką padaro ar kokį maistą susineša. Tartis visada svarbu. Jei kompanija susitaria, kas bus atsakingas už mėso patiekalus, kas už daržoves, o kas už saldumynus - tai pietūs gamtoje bus pavykę ir nereikės vaišintis tik pyragėliais ? “Suneštinis” variantas irgi visada tinka, jei nešėjai nešasi tiek, kiek gali suvalgyti ? Paprastai žmonės atsineša sau ir kitam ir visko būna dvigubai per daug. Tad čia galioja ta pati taisyklė - pasitarti ir nusistatyti taisykles. Maisto perteklius yra blogesnis variantas, nei žaidimų perteklius. Turėti užsiėmimų labai svarbu. Ir jie gali būti kuo įvairesni, kad atitiktų visų nuotaikas ir poreikius.

Pikniko stalas, kėdės, indai. Ką geriausia rinktis?
Kaip jau ir sakiau, pagrindinis dalykas – patiesalas, ant kurios bus tiesiama staltiesė ir kompanija galės prisėsti. Jei piknikas vyksta ne visai natūralioje gamtoje arba yra galimybė įsidėti krėslų, kėdžių, gultų – tai dar geriau. Tačiau tokiam piknikui reikia jau rimtesnio pasiruošimo, daugiau planavimo ir, ko gero, tada jau tiks vieno pagrindinio organizatoriaus variantas, kuris galėtų paskirstyti, kas už ką atsakingas. Jei piknikas nėra iškilminga šventė – tai visai užtenka ir sulankstomų kėdučių tiems, kurie nemėgsta sėdėti ant žemės. O jei sėdėjimas ant žemės tenkina – tai patogumo dėlei galima atsinešti mano jau minėtų storų pagalvių ar paprasčiausių pagalvėlių.
Kaip jau sakiau – gražūs dubenėliai, puodeliai, lėkštės, padėkliukai – džiaugsmo ir jaukumo pridedantys dalykai. Tie, kas priklauso estetams, tikrai rinksis natūralias medžiagas – vasariškais raštais margintus užtiesalus, staltieses, medvilnines servetėles ir rankšluostėlius, tvirtas žemas taures, kurios stabiliai stovėtų ir vėjas jų nenupūstų, sunkias dideles lėkštes, kad būtų patogu įsidėti maistą. Mano galva, įrankiai reikalingi tik tiems piknikams, kurie rengiami su stalu ir kėdėmis, o “sėdimieji” puikiai gali apsieiti be jų – maistą reiktų parinkti tokį, kurį būtų paprasta valgyti rankomis.
Jei šventė vyksta sode – tai didelis stalas būtinai turi būti papuoštas gėlėmis, jei šalia yra medžių – smagu pakabinti žaismingas vėliavėlių girliandas, pastatyti žibintus, vakare nepaprastai jaukiai atrodo lemputės medžiuose ir virš stalo. Žavingai atrodo didžiuliai stikliniai indai su vaisių punču, platūs dubenys, kuriuose pūpso sezoniniai vaisiai… tai ne tik maistas- bet ir grožis.

Pikniko minusas – jį sunku planuoti. O jeigu visus susikviesi, ir lis?
Taip, suplanuoti orą gali tik sinoptikai. Ir tai ne taip jau tiksliai :D Aš neturiu kitokio sprendimo, kaip tik pasitelkti patarlę, kad nėra blogo oro – yra tik netinkami drabužiai. Jei jau suplanuotas piknikas ir pila kaip iš kibiro – teks ieškoti pastogės ar bazuotis mažoj kažkieno erdvėj. O jei lyja tik grybų lietus- tai vasarą jis visai nebaisus. Kartais gali išgelbėti paprasčiausias skėtis ir plastiko gabalas, kuris apsaugos maistą nuo staigaus lietaus. Vasarą labai dažnai lietus trunka tik keletą minučiu, o išlindusi saulė viską greitai išdžiovina, tad gadintis nuotaikos dėl vasariško lietaus – tikrai neverta. Atsisakyti iškylos - irgi ne.

Kaip organizuoti pikniką prastu oru?
Idealiausias variantas prastu oru – kokia nors stoginė. Jei jau neįmanoma surasti terasos , kurioje būtų jauku net šniokščiant liūčiai – tai teks keliauti vidun. Arba tiesiog pralaukti liūtį. Arba pakeisti scenarijų, susijuosti neperšlampamus apsiaustus ir basimis bėgioti po balas ? Jei per šalta basomis - tada verta pasirūpinti guminiais batais ir storais megztiniais.
Nežinau – jei oras netenkina daugumos- vadinasi, piknikas tampa švente prie stalo :D
Įdomioji dalis – ką gaminti?
Jei kalbame apie piknikus miške, pievoj, ant jūros, ežero ar upės kranto – tai mastas turėtų būti ypatingai paprastas – kad būtų lengva jį patiekti, dar paprasčiau valgyti ir džiaugtis. Visada pasiteisins vaisiai, maži kepiniai – sausainiai, bandelės, traškučiai, kibinai, kepta mėsa, įvairiausios lazdelės, sūriai, daržovių pagaliukai, kuriais smagu valgyti įvairias užtepėles ir humusą. Jei į pikniką nešamės pyragus – tai labiausiai tinka tvirti, rankoje nulaikomi pyragai. Tikrai patarčiau vengti greitai gendančių kreminių pyragaičių, mišrainių ir salotų su padažais, greitrai gendančių produktų, kurie negali ilgai būti šiltam ore. Nors visa tai galima turėti, jei apsirūpini įranga ? Tik kažin, ar piknikas bus smagus, jei reikės daug ruoštis ir įnirtingai galvoti, kur kaip ką laikyti, kad nesugestų ? Viena moteris yra pasakiusi – nė vienam piknikui nepakenks kepta višta – tai, ko gero, gali būt pats lengviausias sprendimas.
Visai kitos galimybės kai piknikas vyksta namų kieme ar sode. Jei namų šeimininkai mėgsta gaminti ir jiems džiaugsmas vaišinti svečius – tai niekas neuždraus patiekti prašmatniausių putėsių ar ledų su karštu šokoladu spalvotose ledainėse? Viskas yra susitarimų ir pomėgių dalykas. Dabar labai populiaru naudoti kepsnines - jose žmonės kepa viską – pradedant mėsa ir baigiant karštais pyragais. Tokie piknikai gali virsti kulinariniais šedevrais ir tai gali būti toks didelis vienas žaidimas – kas skaniau ir įdomiau.
Svarbiausia- gera kompanija, gražūs aksesuarai ir vienas tikslas- smagiai praleisti laiką ?
  

  • Prenumeruok ir laimėk

    Pageidaujamos prekės šiuo metu neturime? Susisiekite su mumis ir užsakysime specialiai Jums!